اخبار معاونت
1401/3/22 یکشنبه همزمان با هفته محیط زیست انجام گرفت : رونمایی از مرکز پایش پایگاه جامع مدیریت داده تالابهای کشور/٨٨ پروژه محیط زیستی در سراسر کشور افتتاح شد امروز همزمان با هفتمین روز هفته محیط زیست از 88 پروژه محیط زیستی کشور در 20 استان  و از مرکز پایش پایگاه جامع مدیریت داده تالابهای کشور با حضور معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست رونمایی شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست؛ درآخرین روز هفته محیط زیست با حضور دکتر علی سلاجقه معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ،از 88 پروژه محیط زیستی در سراسر کشور و مرکز پایش پایگاه جامع مدیریت داده تالابهای کشور رونمایی شد. 

در این مراسم دکتر علی سلاجقه ضمن تبریک دهه کرامت و هفته محیط زیست و ابراز خرسندی از تلاش محققان و پژوهش گران حوزه محیط زیست با اشاره به افتتاح 88 طرح پروژه محیط زیستی اظهار کرد : این تعداد طرح در بخش های مختلف پایش، نظارت و تصفیه خانه‌ها است که به مرور و با کمک دانش بنیان ها توسعه می یابد. 

وی، ارزش کلی این پروژه‌ها را بیش از 15 هزار و 569 میلیون ریال عنوان کرد و گفت: برای بهره‌برداری از این پروژه‌ها اعتباری بالغ بر بر ۴ هزار و ۲۵۹ میلیون ریال و بیش از ۳۰ میلیون یورو و ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار دلار هزینه شده است. رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به رونمایی از «دبیرخانه مرکز پایش و پایگاه جامع مدیریت داده  تالاب های کشور» افزود: بر اساس مفاد قانونی حفاظت و احیای تالاب های ایران و کنوانسیون رامسر ، سازمان محیط‌زیست مکلف است نسبت به پایش تالاب ها اقدام کند که بعد از راه اندازی این سامانه امکان پایش آنلاین تالاب‌های کشور در بخش های مختلف تغییر کاربری، کمیت و کیفیت اب و حیات وحش فراهم می شود.

سلاجقه در ادامه اظهار کرد : دبیرخانه مرکز پایش و پایگاه جامع مدیریت داده تالابهای کشور» علاوه بر اینکه تمامی  اطلاعات مورد نیاز محققین در حوزه تالابها را در اختیارشان می گذارد به واقع ابزار دقیقی برای رصد و پایش بهنگام و اتخاذ تصمیمات موثر سطوح مدیریتی سازمان خواهد بود و ساختار اصلی این مرکز شامل چهار سامانه هوشمند حوضه تالابهای کشور است که عبارتند از:
۱- سامانه ژئوپورتال ملی تالابهای کشور
۲- سامانه پایش آنلاین و آفلاین کمی و کیفی تالابها
۳- سامانه پایش برخط ماهواره ای تالابهای کشور
۴- پایگاه مدیریت داده تالابهای کشور 

معاون رئیس جمهور با اشاره به رونمایی از این پایگاه داده ای که در راستای سال دانش بنیان  صورت گرفت گفت : این پایگاه آماری یک گام بزرگ برای سازمان حفاظت محیط زیست محسوب می شود که در بخشی از این سامانه می توان 78 تالاب کشور را بصورت آنلاین از حیث مباحثی همچون تغییر کاربری و کمیت و کیفیت آبی که در این تالاب ها وجود دارد مورد پایش قرار داد. 

وی در ادامه افزود : از دیگر موارد کاربردی که در این سامانه  مورد توجه می باشد بحث پایش آنلاین حیات وحش است که مورد رصد قرار می گیرد .

سلاجقه ادامه داد: همچنین با تجهیز حرارت سنج در آینده  و هشداری که از طریق این سامانه دریافت می شود می توان از وقوع آتش سوزی های طبیعی و احتمالی که ممکن است در تالاب ها و سایر نقاط تحت مدیریت صورت  بگیرد اقدامات پیشگیرانه انجام داد .

سلاجقه به دیگر مزایای این طرح اشاره کرد و گفت : برخی از مناطق 4 گانه تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط‌زیست صعب العبور هستند از این رو حضور در این مناطق و پایش آنها کار سختی است که با استفاده از داده های به روز امکان پایش آنلاین این مناطق از جمله تالاب ها فراهم شده است.

رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست در پایان گفت : خوشبختانه با همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و سازمان حفاظت محیط‌زیست و محققین شرکت‌های دانش‌بنیان، امروز شاهد دستاورد بزرگی علمی هستیم و جا دارد از همه‌ی دست‌اندرکاران کمال تشکر و قدرانی را داشته باشیم .همچنین این ظرفیت در مرکز پایش پایگاه جامع مدیریت داده تالاب‌های کشور وجود دارد که دانشگاه‌ها ، دانشجویان ، محققین می‌توانند از این بستر استفاده بهینه و کاربردی داشته باشند .

خاطرنشان می‌شود این مرکز با تلاش و کوشش دفتر حفاظت و احیا تالاب‌ها - معاونت محیط‌زیست دریایی و تالاب‌های سازمان حفاظت محیط‌زیست ، افتتاح شد.
 
بيشتر