اخبار معاونت

1402/6/7 سه‌شنبه وبینارآموزشی « کدام دسته از تالابها بیشترین اثر را از پسماندها دریافت می کنند؟ » برگزار می شود. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مرکز منطقه ای رامسر در مرکز و غرب آسیا، نشست علمی با عنوان"کدام دسته از تالابها بیشترین اثر را از پسماندها دریافت می کنند؟ در تاریخ  7 شهریور ماه سال 1402 ساعت 13-11:30( به وقت تهران ) برابر با 29 آگوست 2023، توسط این مرکز به زبان انگلیسی و بصورت مجازی در بستر نرم افزار Adobe Connect برگزار می گردد. اطلاعات تکمیلی در پوستر و پورتال مرکز منطقه ایی رامسر به آدرس https://rrc-wca.doe.ir موجود می باشد.
 گفتنی است تالاب ها متاثر از بسیاری از فعالیت های انسانی تهدید می شوند. فعالیت های انسانی تالاب ها را به طرق مختلف تهدید می کند. عوامل تنش  زا به تالاب ها می توانند شیمیایی، فیزیکی یا بیولوژیکی باشند. هرچند قوانین مدرن تا حد زیادی از بین رفتن تاالاب ها را کاهش داده است.

بزرگترین تهدیدها برای تالاب ها چیست؟ تهدیدهای اصلی تالاب ها مواردی همچون توسعه ناپایدار، آلودگی پساب، گونه های مهاجم، تغییرات آب و هوا وآلودگی پسماندها می باشند. ورودی آلاینده های پسماند جامد مانند انواع پسماندهای ویژه ، رسوب، کود، فاضلاب انسانی، فضولات حیوانی، نمکهای جاده، آفتک ها و فلزات سناین میتواند از توانایی طبیعی تالاب برای جذب این آلاینده ها فراتر رفته و باعث تخریب شود. آلاینده ها می توانند از رواناب های شهری، کشاورزی، جنالی و معدنی، آلودگی هوا، نشت از محل های دفن زباله و زباله ها، و قایق هایی که آلاینده ها را در اطراف تفرجگاه ها تحریک می کنند، به وجود آیند.
با تهدید ورود پسماندها به تالاب ها چه می توان کرد؟

در گام اول تشخیص اینکه اولویت مشکلات موجود چگونه است بسیار مهم است و در این راستا  منابع آلودگی پسماندها و میزان حساسیت انواع تالابها از اولین اقدامات مورد نیاز است . در این راستا در این وبینار رابطه انواع پسماندها با انواع تالابها و در معرض قرار گرفتن هریک از تالاب ها با انواع پسماندها مورد بررسی قرارخواهد گرفت.

 
بيشتر